Portugália vs. Brazília
Egy nyelvet beszélnek, a futballkultúrájukban is van hasonlóság, de az utóbbi terén nincs ország, amely eséllyel kelne birokra Brazíliával. Azért ne zárjuk ki, hogy ezen a pénteken (2010.06.25.) meglepetést szereznek a portugálok!
A fővezér (Portugália 1-0 Brazília)
A legnagyobb klasszis? Ki más, mint Cristiano Ronaldo! Még akkor is, ha a portugál válogatottban nem villog úgy, mint klubcsapataiban, pillanatnyilag ugye a Real Madridban. A világon egy futballistáért sem adtak annyit, mint a portugál szélsőért: 94 millió eurót ért a blancóknak a világválság kellős közepén. Ha ő formában van, akkor hátán viheti a csapatát. A kérdés, hogy a brazilok ellen milyen napot fog ki az amúgy kissé hisztis portugál.
A braziloknaál nagyobb a versenyfutás a csapat legnagyobb ásza címért, hiszen több világklasszis otthon maradt. Bekerült viszont Robinho: bár nem volt töretlen az európai karrierje, vissza is ment a Santosba, hiba volna megfeledkezni róla. Jelenleg ő a legjobbnak tartott brazil, de más lenne a helyzet, ha Kaká a korábbi években látott formáját futná. Akkor most nem Cristiano Ronaldoé lenne a pont...
Vb-rutin (Portugália 1-1 Brazília)
Itt feltartott kézzel lépnek pályára a portugálok, de mindenki más is így járna: a világbajnoki tapasztalat terén Brazíliával szemben annyi esélye van a világnak, mint a vuvuzelának a New York-i Filmharmonikusok fúvós szekciójában. Azért csak van egy Eusébiójuk, és vele egy elődöntőjük az 1966-os világbajnokságról, és négy éve is negyedikek lettek: a koncentráltabb házigazda Németország győzte le őket a bronzmeccsen.
A portugáloknak van Eusébiójuk, a braziloknak viszont háromszoros világbajnok Peléjük! Meg Ronaldójuk, Garrinchájuk, Sócratesük és még hosszan sorolhatnánk... Hihetetlen gazdag a futballkultúrája Brazíliának, a világon egyedül valamennyi világbajnokságon szerepelt, és már most biztos, hogy négy év múlva is harcba száll az aranyéremért, hiszen 2014-ben a brazilok látják vendégül a (futball)világot. Az is tuti, hogy ez a pont nem lehet másé.
Hiányzók (Portugália 2-1 Brazília)
A portugálokat nem sújtotta különösebb sérülési hullám, egyedül Nani nem lehet ott az arra egyértelműen érdemesek közül Dél-Afrikában. A Manchester United szélsőjének kiesése nagy veszteség ugyan válogatottja számára, de akkor mit szóljon Anglia (Rio Ferdinand), Ghána (Michael Essien), Hollandia (Arjen Robben) vagy éppen Németország (Michael Ballack)? Igen, a portugálok lényegében a legerősebb keretükkel jöhettek ki a vb-re!
A másik oldalon bezzeg a kimaradókból is összeállna egy fél csapatra való! Dunga nem adott esélyt Ronaldinhónak és Patónak, de nem könyörült meg Ronaldón és Adrianón sem. A filozófiája egyértelmű: a csillogás helyett a megbízhatóságra és a masszívságra helyezi a hangsúlyt. Karneválra aligha számíthatunk Portugália ellen... Ezt az összecsapást a portugálok nyerik, hiszen tulajdonképpen a legerősebb csapatunkkal állhatnak ki a sorsdöntő mérkőzésre. Ráadásul most Kaká is hiányozni fog.
Edzők (Portugália 2-2 Brazília)
Egyik kispadra sem a világ leghíresebb edzői közül ült le valaki. Carlos Queiroz előnyére válik, hogy ismeri a dél-afrikai viszoyokat, hiszen 2000-2002 között a mostani vb-házigazda válogatottját edzette. Dirigálta egy rövid ideig a Real Madridot, de inkább a Manchester United másodedzői állása passzol hozzá. Két ütemben dolgozott Sir Alex Ferguson mellett, azzal foglalta keretbe a madridi ténykedését. Ha elismert edző akar lenni, keresve sem találna jobb lehetőséget a bizonyításra: a Brazília elleni győzelemre felkapná a világ a fejét!
Dunga a haramdik ember lett, aki játékosként és edzőként is világbajnoki címet szerez. Nem örvn nagy népszerűségnek, csak úgy lenne esélye posztján maradni, ha aranyéremmel tér haza, de ha nem nyeri el a tömeg szimpátiáját a mutatott játék, akkor még ez sem biztosíték számára. Menekülés a győzelembe - az 1994-es világbajnok ezt fogja tenni. Mindazonáltal az általa követett vezérelv sikeres lehet, mert a futball célja a győzelem, és nem a nézők gyönyörködtetése. A pont Brazíliáé.
Mentalitás (Portugália 2-3 Brazília)
Nem mondanánk, hogy nem tesz meg minden a portugál válogatott a sikerért, de az összhang korántsem látszik olyan erősnek, mint a Figo-féle aranynemzedéknél láthattuk. Persze van egy megkerülhetetlen tény: azok a fiúk a kilencvenes évek végén, a kétezres évek elején egyszerűen jobb futballisták voltak. Egy karizmatikus edző esetleg kihozhatná Decóékból még azt i, ami nincs is bennük, de Carlos Queirozban szerintünk nincs meg ez a képesség.
A brazil szövetségi kapitány elvei szerint egysében az erő. Ha ez a "showtlan" brazil csapat nem lesz mentálisan elképesztően erős, akkor tényleg nem lesz semmilyen. Illetve dehogynem: bukott csapat. Szerintünk nem lesz gond az összhanggal és a küzdeni akarással, ezek a játékosok kiteszik a szívüket az afrikai gyepre, és a gépezet működni fog Portugália ellen is.
Érték (Portugália 2-4 Brazília)
277,3 millió euró - ennyi a német transfermarkt.de számításai szerint a 23-as portugál keret összértéke. Természetesen itt is Cristiano Ronaldo viszi a prímet: 75 millió euróra taksálja a honlap. A köze és a töbiek közti különbséget jól tükrözik az anyagiak is: Pepe 22 millióval a második, Ricardo Carvalho 17,5 millióval pedig a harmadik legértékesebb portugál a világbajnokságon. Noha összértékben elmaradnak a portugálok a brazilok mögött, azért az áruk is azt mutatja, hogy nem előre lefutott ez a harc.
353.1 millió euró a brazilok összértéke úgy, hogy több világsztárjuk nem jutott ki Dél-Afrikába. Itt is egy Real Madrid-játékos áll az élen, Kaká, ötvenmillióval, Maicon követi harmincmillióval, mögötte Luís Fabiano (28 millió), majd Júlio César (25 millió) következik. Nemcsak jobb, drágább is a brazil válogatott. Ezzel a Képes Sport hét szempontja alapján hirdetett párharc eldőlt, Brazília elég simán nyert, már csak az a kérdés, hogy az ellenfélnek végül sikerül-e közelebb kerülnie riválisához.
Forma (Portugália 3-4 Brazília)
Portugália számára az Elefántcsontpart elleni, első mérkőzés volt a legfontosabb. Noha az afrikaiak álltak közelebb a győzelemhez, a portugálok ikszre hozták a rangadót. Észak-Koreával szemben Raúl Meireles megszerezte válogatotja első gólját, és ha ez egyszeriben véget vetett a portugálok vb-selejtezők óta tartó nyögvenyelős futballjának, akkor lehet okuk a bizakodásra. Úgy tűnik, hogy tényleg belelendültek, hiszen Észak-Koreát aztán úgy elverték, mint jég a határt, de vajon Brazília ellen is elég lesz-e ez a káprázatos forma?
Észak-Korea ellen lassan indult be a gépezet, aztán 2-0-nál ráadásul meg is ingott a brazil védelem, de az Elefántcsontparttal játszott második mérkőzés - és a duplázó Luis Fabiano - megmutatta: a brazilok joggal vették célba a hatodik világbajnoki címüket. Hogy meglesz-e, nem tudjuk, mindenesetre Portugália ellen ők a favoritok.
|