Maradona vs. C.Ronaldo
Lássuk, mire megy az argentin Diego Maradona a portugál Cristiano Ronaldo ellen. Isten keze, Maradona-templom kontra Aranylabda, Ronaldo-saga…
EREDMÉNYESSÉG (1-0)
Pumpido, Cuciuffo, Ruggeri, Brown, Olarticoechea, Giusti, Batista, Burruchaga, Enrique, Valdano. Nem állítjuk, hogy a futottak még kategóriájába sorolható tízes, azt azonban igen, hogy az egyetemes futball történetében mindössze egy olyan labdarúgó akadt, aki tizenegyedikként világverő együttesé tudta varázsolni a minőségi, de korántsem extraklasszis brancsot. Úgy hívják, Diego Armando Maradona. Az istenivel kiegészült csapat 1986-ban Mexikóban foglalta el a képzeletbeli futballtrónt, az argentin bámulatos vb-produkciójának köszönhetően.
Napjaink első számú labdarúgóját mégsem illene kihagyni a legendák harcából, még ha a brazil Kaká vagy épp Lionel Messi ugyanúgy megérdemelt volna egy esélyt. Sőt… Ám a generációs csatában a KS Cristiano Ronaldónak szavaz bizalmat, mégiscsak az újdonsült aranylabdásról van szó, aki ráadásul az elmúlt szezon végén olyat tett, amire még jelenlegi riválisa sem volt képes soha: BL-győzelemre vezette klubját, a Manchester Unitedet úgy, hogy az idényben 42 gólt is elszórt.
HATÁS (2-0)
Mi az az extra, amivel Diego Maradona a világ futballját gazdagította? Egy dühöngő narkóssal, felelhetik kajánul a rosszmájúak, csakhogy drog- és alkoholfüggősége mindössze arra szolgált, hogy nyugtázzuk: ő is csak földi halandó. A pályán nyújtottak ugyanis földöntúliságát bizonyították. Esendősége mutatta meg, a pöttöm zseni, aki az angolok elleni vb-negyeddöntőben úgy döntögette a brit védőket, mint kezdő sofőr a rutinpálya bójáit, csupán képességeiben kozmikus, valójában nagyon is emberi.
A pont ismét csak az argentiné, noha a portugál kivételes gömbérzékkel (amelyről néhány kétes hírű spanyol és angol női celeb is hosszasan tudna regélni) és elmúlt szezonbeli teljesítményével végleg beírta magát a futball-lexikonokba. Szabadrúgásaival egyértelműen iskolát teremtett (kérdés, akad-e bárki rajta kívül, aki tanítani tudná?), mégsem sikerült mindenki szimpátiáját elnyernie.
VIRTUOZITÁS (2-1)
Nyolcéves volt, amikor az Estrella Roja Red Star játékosaként a csodájára jártak. Tízéves korában elkezdték filmre venni, ahogy a labdát órákig a levegőben tartja. Igazság szerint addig dekázott, ameddig csak akart. De hát hároméves korától labdával a párnáján aludt, ami ugyancsak azt sugallja, Maradona és kedvenc játékszere között már világrajövetelkor valamiféle égi szerződés köttetett. Hogy egészen pondosak legyünk, a bal lába és a labda közt. Azzal bűvölt el mindenkit, és ahhoz, hogy elvegyék tőle, előbb derékon kellett rúgni. Megtették néhányan, persze sosem maradt adós. Puskás után két évtizeddel újabb ballábas virtuózzal gazdagodott a világ.
Hogy a portugál mégis szépít, azt két apró, de mégsem elhanyagolható szempont figyelembevételével igyekszünk megindokolni. Egyfelől Maradonával ellentétben Ronaldo mindkét lábát úgy használja, mint ahogyan a nagy többség egyiket sem (még ha tudjuk is, a jobb a jobb), másrészt az a bizonyos szabadrúgáslövő képessége egyszerre virtuóz és forradalmasító. Ahogyan a labda felemelkedik, majd kapusszemszögből követhetetlen röppályán eljut a hálóig (mert általában az jelenti a végállomást), újabb megfejthetetlen mozdulattal gyarapodik a futball amúgy is széles technikai tára. Bár még az is lehet, ha Maradona úgy akarná, két próbálkozás után tökéletesen imitálná a Ronaldo-védjegyet.
NÉPSZERŰSÉG (3-1)
1998-ban 38. születésnapja alkalmából rendházat alapítottak a tiszteletére Iglesia Maradona néven. Ma már állítólag több mint százezer tagot számlál. Rajongótáborát, mindazokat, akik futballistenként tekintenek rá, megszámolni sem lehet. És hibázhatott bármekkorát életében, nem felejtette el megköszönni mindazt, amit ettől a játéktól kapott: ,,Én a békémet mindig a futballban leltem meg. Ha adnak nekem egy labdát, én már boldog vagyok, így volt az Villa Fioritóban, ahol felnőttem, de a Maracanában vagy a Wembleyben is.”
Ha tudása előtt meg is hajlik a jónép, van valami a személyiségében, ami miatt nem mindenki rajong érte feltétlenül. Habár megannyi cég teljesen érthetően a kor topjátékosával, Cristiano Ronaldóval reklámozza termékeit, azért gyanítjuk, korántsem bújnának annyian Ronaldo-mezbe, mint ahányan Maradona felsőjét kapnák örömest magukra. Talán dramatikus színészkedései, az időközönkénti nyafogás, a ,,madridi legyek, vagy maradjak az imádott Manchesterben” soha véget nem érő sztori okozza. Ronaldo mindenesetre megoszt.
JÁTÉKTUDÁS (4-1)
Isten keze. Nyolcvanhat óta övé a cím, jóllehet a Peter Shilton feje felett bebokszolt, egyesek szerint pimasz, mások szerint vérlázító, mindenesetre nagyon is ügyes vb-találat ellenére a keze smafu a lábához képest. Egy szem alsó végtagjával volt képes irányítani tíz másik labdarúgót, kicselezni vagy fél tucatot és betekerni a szabadrúgásokat úgy, hogy a kapus moccanni se bírjon. Világbajnok, a Napolit kétszer vezette olasz bajnoki címre, avagy Diego Maradon tényleg egyszeri és megismételhetetlen, még akkor is, ha utódjának azóta többeket is kikiáltottak.
Pedig ő még fejelni is tud. És hát valóban: a világ legrövidebb könyveinek listájára az Orbán-Gyurcsány barátság, valamint a Magyar sísikerek Európában mellett a Cristiano Ronaldo gyenge pontjai című is nyugodtan felvéshető lenne. Mert valóban mindent tud erről a játékról, gyorsasága, dinamikája, labdaérzéke, technikai tudása lenyűgöző. A válogatottbeli produkciója egyelőre távolról sem maradonai, de hát, mint mondtuk: Diego Maradona csodája egyszeri és megismételhetetlen.
|