Köszönjük Madrid!
A Real Madrid annak ellenére megkerülhetetlen tényező a futballban, hogy az idén is már a nyolcaddöntőben kiszálltak a BL-ből. A döntő előtt úgy éreztük, ideje megköszönni mindazt, amit az európai labdarúgásnak adott 2009/2010-ben. Köszönjük, Madrid...
... hogy megrendezed a BL-döntőt
288 millió euróért az ember már minőséget vár, és a Santiago Bernabéu Stadionban meg is kapja. Mind a 80 354 néző. Merthogy ekkora befogadóképességgel rendelkezik a Real Madrid arénája, és hogy telt ház lesz a Bayern-Inter döntőn, az hétszentség. És különben is, hol lenne jobb helye egy Bajnokok Ligája-döntőnek, ha nem a kilencszeres győztes balncók szentélyében? Negyedik alkalommal rendeznek finálét itt, az eddig háromban olasz és német klub egyaránt pályára lépett:
1957-ben a Real Madrid 2-0-ra verte meg a Fiorentinát,
1969-ben a Milan 4-1-re győzte le az Ajaxot,
míg a Hamburg 1980-ban kikapott 1-0-ra a Nottingham Foresttől.
... hogy megtaláltad a hiányzó láncszemet az Internek.
Vagyis Wesley Sneijdert. Az Internazionálénak ugyanis tényleg csak ő kellett. Pontosabban egy kreatív támadó-középpályás, a kapocs a labdaszerzők és a gólvágók közé. Még a Mourinho-faktor sem tudott érvényesülni nélküle: emlékezzünk vissza a 2008-2009-es nyolcaddöntőre, ahol a fekete-kékenek két meccsen gyakorlatilag momentuma sem volt a Manchester United ellen, holott már akkor is évek óta türannoszként uralkodtak a Serie A felett. Idén pedig Sneijder úgy élt a Chelsea ellen, mint hal a vízben, Mourinho nem is felejtette el a döntőbe jutás után megköszönni a Real Madrid gesztusát.
... hogy visszaadtad a Bayern-drukkerek hitét
A bajoroknak kilenc, Németországnak nyolc éve kellett várniuk arra, hogy ismét harcban legyenek a BL-serlegért. Ezért pedig Louis van Gaal mellett Arjen Robbennek és a Real Madridnak lehetnek hálásak, hiszen ahogy honfitársának az Internél, úgy Robbennek is kinyíltak a szirmai az új állomáshelyén. Az ő bombája küldte padlóra a Fiorentinát és a Manchester Unitedet. A holland trénet pedig ugyancsak oszthatja Mourinho gondolatait, hálás lehet a Realnak, hogy elengedte a németalföldit.
... hogy Wayne Rooney főszereplővé válhatott
Amikor a Real Madrid csillagászati összegért megvásárolta Cristiano Ronaldo játékjogát a Manchester Unitedtől, azonnal elkezdődött a találgatás, vajon ki veszi át a gólgép helyét? Az újonnan igazolt Antonio Valencia, vagy netán az MU azonnal a fenekére néz a Ronaldóért kapott 90 millió eurónak? Rooney azonban még a nyáron letette az esküt, ő viszi majd a vállán a csapatot. És be is váltotta szavát: összesen 34 gólig jutott. Pech, hogy bokasérülése miatt lemaradt az angol gólkirályi címről, de talán rápihent a világbajnokságra.
... hogy újra bebizonyítottad, a pénz nem boldogít
Ugyanis hiába a grandiózus tervek, a szinte már hihetetlen, irreális összegekért igazolt megasztárok, a siker árát nem euróban mérik. A tavaly nyári nagybevásárlás üzletileg biztosan helyénvaló volt, hiszen szurkolók milliói álltak sorba Cristiano Ronaldo kilences vagy éppen Kaká ötös mezéért. De még az Álvaro Arbeloáért, Xabi Alonsóért vagy Karim Benzemáért leszurkolt temérdek pénz is megtérül legfeljebb egy éven belül. A kiadás hatalmas, az üzleti bevétel ugyan kárpótol, de az igazi megtérülés az lett volna, hogy a három sorozatból (Spanyol Kupa, BL, bajnokság) legalább kettőt megszereznek a fehér mezesek. Egyet sem sikerült...
... hogy Ronaldinho újra önmaga lehetett
És itt most nem csupán arra gondolunk, hogy a Real Madrid kivásárolta Ronaldinho közvetlen riválását a Milanból. Ott volt még a spanyol és az olasz óriáscsapat randevúja a Bajnokok Ligája csoportkörében. Kettejük csatájáig a piros-feketék többnyire csak szenvedtek: bukdácsoltak a bajnokságban, a BL-ben kikaptak a Zürichtől. A Bernabéuban aratott 3-2-es diadal után viszont a következő húsz tétmeccsből pusztán kettőt veszítettek el, a copfos brazil zseni játéka pedig szinte az idény hajrájáig aranylabdás formáját idézte.
... hogy megtartottad a BL nimbuszát
A Bajnokok Ligájában még sohasem volt címvédés. Igaz, a 2009-es római döntőben a Manchester United nagyon közel járt hozzá, idén pedig Pep Guardiola Barcelonája volt az, amelyik az elődöntőig nem talált valódi ellenlábasra. Ott azonban José Mourinho és az Internazionale jött szembe, és a milánói Giuseppe Meazza Stadionban bekövetkezett az, amire senki sem gondolt: a katalánok messze nem a tőlük megszokott, légiesen könnyed játékot nyújtották. Messiék csak görcsöltek, a Mourinho-csapat pedig ráérzett, ez ellen a Barca ellen vagy keresnivalója. A 3-1-es hazai siker után a portuágl tréner azt mondta: a Barcelona nem omlott volna össze, ha nem a Real Madrid stadionjában kellene megvédenie a Bl-címét. Lehet benne valami...
... hogy felkavartad a portugál és a francia állóvizet
Gabriel Heinze és Javier Saviola szinén a sztárigazolások következtében vált nélkülözhetővé a Bernabéuban. A csatárt a Benfica szerződtette potom ötmillió euróért, és a Nyúl góljainak köszönhetően öt év után ismét bajnok lett letaszítva a trónról az FC Portót. A másik argentin, a korábban az MU-val angol bajnoki címet nyerő Heinze Franciaországban, a Marseille labdarúgójaként ért fel a csúcsra, tizennyolc idénnyel az OM legutóbbi, 1992-es Ligue 1-győzelmét követően. Mind a két futballista alapember volt klubjában, így a Marseille és a Benfica is postára adhat egy-egy köszönölevelet Madridba.
... hogy a legtöbbet hoztad ki a spanyol bajnokságból
Az már biztos, hogy a spanyol élvonal királya ebben az évben történelmet ír. Soha egyetlen csapat sem volt még Spanyolországban, amely 93-nál több pontot gyűjtött volna egy idényben. A La Liga 2009-2010-es kiírásában azonban a Barcelona 99 egységgel nyerte meg a pontvadászatot. Vigaszt nyújthat, hogy a Real Madrid 98 pontjával szintén túllépte az eddigi határt, ugyanakkor ha nincs az ellenlábas, amely a gránátvörös-kékek nyakában liheg, a katalánok alighanem már jóval korábban a dél-afrikai vb-re tartalékoltak volna. Michael Phelps sem úszott volna nyolc világcsúcsot a két évvel ezelőtti pekingi olimipián, ha a négy vegyes döntőjében nem üldözi őt olyan kitartóan Cseh László, vagy száz pillangón nincs mögötte századmásodperces távolságban a szerb Milorad Csavics.
... hogy Dzsudszáknak önbizalmat adtál
Akár elviszi egy spanyol vagy olasz élklub a PSV Eindhoven magyar szélsőjét, akár nem, Dzsudzsinak jót tett, hogy felkapta a nevét a Real Madrid hazai szócsöve, a Marca. A téli átigazolási szezonban minket, magyarokat büszkévé tett, hogy újra egy honfitársunk neve kerül karnyújtásnyira a fehér meztől. Az érintettet pedig néhány pillanatra a fellegekbe emelte, majd amikor onnan visszatért a futballpályákra, az addiginál is magabiztosabban lendül a bal. A Real pedig bízhat benne, hogy az Európának adott adományok később mégis megtérülnek. |