2000 után ismét portugál játékos kapta a legjobb európai futballistának járó Aranylabdát: Cristiano Ronaldo, a Manchester United játékosa. A szélső példátlanul nagy siker előtt áll, ha megkapja december közepén a FIFA díját is.
Kevés vitatottabb egyéniség kapta már meg az Aranylabdát, mint Cristiano Ronaldo. Persze, nem igazi fenegyerek ő, vagy ha akadtak is botrányai, nem úgy igaz rá a szó, mint hajdanán mondjuk Omar Sivorira, vagy az éppen negyven évvel ezelőtti győztesre, George Bestre.
Ronaldo más. A képességeit senki sem vitatja, ám a viselkedése sokakat irritál. Nagyképűnek, lekezelőnek tartják. Azt is mondják róla, hogy – noha a Bajnokok Ligája döntője 120 perce alatt jól futballozott – a nagy mérkőzéseken nem tudja legjobb formáját hozni. Ezek azok a faktorok, amelyek miatt néhányan kétségbe vonták, hogy ő a legmegfelelőbb jelölt.
Mert a játéktudására senkinek, semmilyen panasza nem lehet. Érdemes talán röviden felidézni a mérföldköveket: Madeira szigetén született, ott is kezdett futballozni. Tizenkét évesen már a lisszaboni Sporting a portugál fővárosba vitte, a 2002-2003-as idényben egy magyar edző, Bölöni László dobta mély vízbe a portugál bajnokság élvonalában.
2003-ban, David Beckham helyére vette meg a Manchester United. Egy ismeretlen tizenéves a világ akkori talán leghíresebb futballsztárja helyére. Egyébként állítólag maguk a játékosok kérték, hogy az általuk a Sporting stadionjának avatóján megismert ifjú csillag a Unitedhez kerüljön.
Az első években még kifejezetten öncélúan futballozott, miközben azért egyre inkább megvetette a lábát a csapatban. 2006 tavaszára már nagy sztár lett, ám mégis megingott a helye a Man Unitedben: a világbajnokságon emlékezetes konfliktusba keveredett Wayne Rooneyval, aki egyébként klubjában a legjobb barátja volt.
Sir Alex makacssága és rendíthetetlensége kellett ahhoz, hogy Cristiano Ronaldót visszafogadja a szívébe a manchesteri publikum. Óriási húzás volt: akkoriban kezdődött nagy felfutása. Azóta kétszer is az újságírók és a játékostársak is megválasztották az Év játékosának Angliában, gólcsúcsokat döntött, s lassan nincs olyan egyéni cím, amit még ne nyert volna meg.
Csak ízelítő a 2008-as termésből: ő lett Anglia legjobb játékosa, az angol gólkirály, Európa aranycipőse, a nemzetközi kupasorozat legjobb játékosa, a FIFPro szavazásán a világ közel negyvenezer hivatásos játékosa találta a legjobbnak – s most aranylabdás is. Mi lenne, ha még a nagy mérkőzéseken is jól játszana?
Ő lehet egyébként az első játékos, aki azonos évben megnyeri az európai aranycipőt, a France Football aranylabdáját és a FIFA díját. A háromból kettő már az övé!
A 2008-as Aranylabda-szavazás végeredménye
1. Cristiano Ronaldo (portugál, Manchester United) 446 pont, 2. Lionel Messi (argentin, Barcelona) 281 pont, 3. Fernando Torres (spanyol, Liverpool) 179 pont, 4. Iker Casillas (spanyol, Real Madrid) 133 pont, 5. Xavi Hernández (spanyol, Barcelona) 97 pont, 6. Andrej Arsavin (orosz, Zenit) 64 pont, 7. David Villa (spanyol, Valencia) 55 pont, 8. Kaká (brazil, Milan) 31 pont, 9. Zlatan Ibrahimovics (svéd, Inter) 30 pont, 10. Steven Gerrard (angol, Liverpool) 28 pont, 11. Marcos Senna (spanyol, Villareal) 16 pont, 12. Emmanuel Adebayor (togói, Arsenal) 12 pont, 13. Wayne Rooney (angol, Manchester United) 11 pont, 14. Sergio Agüero (argentin, Atlético Madrid) 10 pont, 15. Frank Lampard (angol, Chelsea) 8 pont, 16. Franck Ribéry (francia, Bayern München) 7 pont, 17. Samuel Eto’o (kameruni, Barcelona) 6 pont, 18. Gianluigi Buffon (olasz, Juventus) 5 pont, 19. Michael Ballack (német, Chelsea), Francesc Fabregas (spanyol, Arsenal) 4 pont, 21. Didier Drogba (elefántcsontparti, Chelsea), Sergio Ramos (spanyol, Real Madrid), Nemanja Vidics (szerb, Manchester United) 3 pont, 24. Edwin van der Sar (holland, Manchester United), Ruud van Nistelrooy (holland, Real Madrid) 2 pont
Nem kapott szavazatot: Karim Benzema (francia, Lyon), Pepe (portugál, Real Madrid), Luca Toni (olasz, Bayern München), Rafael van der Vaart (holland, Real Madrid), Jurij Zsirkov (orosz, CSZKA Moszkva).
|
|