A Képes Sport új sorozatában az ősszel induló BL-szezon nagycsapatait mutatja be. Mi változott a nyáron, mit várhatunk a csapattól az új szezonban? Kezdésként nézzük a Real Madridot.
Kétség sem férhet hozzá, hogy üzletileg sikeres volt Florentino Pérez 2000 és 2006 közötti elnöksége. Az is, hogy nem pusztán futballszakmai szempontok alapján építgette akkor a Real Madridot; nagy hangsúlyt helyezett arra, hogy nagy marketingértékkel bíró sztárokkal tömje tele csapatát. Feltehetőleg az eredmények elapadásához és végső soron a presidente bukásához is ez vezetett. Ugyanis a középpálya előre játszó felénél hátrább nem nagyon figyelt, sokat kritizálták a szűrő Makelele elengedése miatt, de még ennél is érhetetlenebb döntése volt, hogy nem ragaszkodott Vicente del Bosquéhoz.
Pedig lett volna miért. Évekig dolgozott az edző a klubnál a háttérben, illetve az utánpótlásnál. Sőt, rövid ideig be is ugrott a nagycsapathoz, de csak 1999 novemberétől alkothatott nyugodtan. Alkotott is: 2003-as kirúgásáig többek között két BL-t nyert. Persze ezzel a csapattal Győzike is győzött volna – mondták a kibicek, mégis a távozásával romlott meg minden. A legendás Miguel Munoz (1960-1974) után ő ült legtöbbször a blancók kispadján a klub bő százéves történetében, jelzi a távozása után támadt zavart, hogy az azóta eltelt hat esztendő alatt Manuel Pellegrinia kilencedik edző a Realnál!
Az új szakvezető Villareallal mutatott teljesítménye ígéretes jövőt sejtet a Real-drukkerek számára, de a Del Bosque utáni időszakban nem ő az első ilyen mester. Ott volt például Fabio Capello. A BL-ben vele se jött össze az előrelépés, a bajnoki címet viszont visszahódította a Barcelonától. De az a Real nem az a Real volt, amire a klubvezetőség és a szurkolók is vágytak. A látvány, az hiányzott. Hát ha az üzlet mellett valami biztos, hogy bejön, az a látványos játék. Cristiano Ronaldo és Kaká garancia erre. Nem mintha mondjuk Robben nem varázsolt volna eleget, de a portugál és a brazil más klasszist képvisel. Pont azt, ami megvolt a Zidane-féle együttesben, de a galaktikusok távoztával annyi látszott belőle, mint a fekete lyukból.
Igazából már csak egy világklasszis befejező csatár hiányzik a keretből. No nem mintha Van Nistelrooy ne lenne az, de az ő sorsa bizonytalan. Klaas-Jan Huntelaart is fel lehetne építeni, de úgy tűnik, benne sem bíznak, Gonzalo Higuaín pedig ugyan megkapta a lehetőséget Raúl mellett, nem is vallott szégyent, de ő is messze van mondjuk a világbajnok Ronaldótól. David Villa viszont nem, ő lehet az egyik megoldás, a spanyol válogatottban ő a legeredményesebb – az Eb-n is ő lett a gólkirály! - , de harcol érte a Barca meg a Manchester United is. Samuel Eto’o ha el is hagyja a Barcát, biztos nem megy vissza a Realba (inkább a Manchester City meseszerű ajánlatára bólint rá). Karim Benzema került még Pérez célkeresztjébe, de Sir Alex Fergusonéba is, így várhatóan őt sem lesz könnyű (olcsó) megszerezni.
A középpálya kreatív része nyaon is rendbe lett téve a két nagy sztárigazolással, mellettük jó kiegészítő lehet Wesley Sneijder, alkalmasint az örök csere Guti, és a szűrőfeladatokra is megvan az ember. A védelemben Sergio Ramos karakteres figura, és a támadásokban is kulcsszerepe van, de még mindig sokat hibázik. Pepére talán még az ősmadridiak is ferde szemmel néznek a tavaszi ámokfutása miatt, de megbízható védő, és Raúl Albiolla remek duót alkothat. A bal szélen Marcelo és Gabriel Heinze lehet a megoldás, hosszabb távon mindenképpen az előbbi. A kapuban viszont egyértelmű a helyzet: Raúl és Guti mellet a harmadik állandóságot képviselő társnál, Iker Casillasnál egyszerűen nincs jobb megoldás!
Akik jöttek
Kaká (brazil)
A télen még a Manchester City százmillió fontos ajánlata sem volt elég, hogy Kaká otthagyja a Milant, fél évvel később 56 millióért is elment. Igaz, azóta Carlo Ancelotti edző is elszerződött a Milanból, és ezúttal a világ legeredményesebb klubja hívta a brazil aranylabdás világbajnokot.
C.Ronaldo (portugál)
Ő már tavaly is majdnem otthagyta a harmadik BEK/BL-győzelmet akkor megszerző Manchester Unitedet, végül egy évet csúszott a transzfer. Cristiano Ronaldo Kaká oldalán talál magának új kihívásokat, világrekord áron, 94 millió euróért kelt el, állítólag évi 13 milliót keres majd, és a Ronaldo-mezekből befolyó összeg negyven százaléka is az övé lesz.
Raúl Albiol (spanyol)
Jelzésértékű is lehet, hogy az új elnök hátra is figyel. Anno sokat kritizálták a világklasszis szűrő Claude Makelele elengedése miatt, most a saját kapu előtti térséget is idejekorán megerősítette. A 23 éves Raúl Albiolt a legtehetségesebb spanyol belsőbekknek tartják, várhatóan nem lesz kidobott pénz az érte a Valenciának adott 21 millió euró.
Akik mehetnek
Van Nistelrooy (holland)
Az új elnök a fél csapatot el akarja zavarni. Raúl és Casillas mellett a holland csatár képvisel a két érkező aranylabdáshoz hasonló szintet, mégsem lesz maradása, legalábbis azt beszélik. Ruud van Nistelrooy az elmúlt szezonban mindössze 12 összecsapáson játszott, de hogy nem a játéktudása, hanem csak a jobb térde kopott meg, azt azzal bizonyította, hogy tíz gólt szerzett.
Robben (holland)
A holland kontigens lényegében úgy, ahogy van, a bögyében van a Real új vezérkarának. A villámléptű ám sérülékeny és az összjátékban a Realban is legfeljebb csak közepes eredményre jó Arjen Robben sem valószínű, hogy marad.
Saviola (argentin)
De nem csak hollandok lábára kötnek útilaput. A Barcelonától (nem mellesleg: ott is csak epizódszerepeket kapott évekig) megvett argentin csatár már fel is vette a nyúlcipőt: Javier Saviola ötmillió euróért három évre a Benficához szerződött.
BL-legek a klub történelméből, avagy gólok, rekordok
1 döntő, 10 gól
1960. május 13., Glasgow. A Hampden Park 135 ezer nézője Puskás és Di Stéfano showjának tapsolhatott, mert bár az Eintracht Frankfurt szerzett vezetést, az argentin-spanyol csatár fordított, aztán a magyar zseni 25 perc alatt klasszikus mesternégyest vágott, majd társa is meglőtte harmadik gólját. 7-3 lett a vége, Puskás és a Real teljesítménye is egyedülálló a BEK/BL-döntők történetében.
32 év kupa nékül
A nyitó ötös széria után 1966-ban nyerte a következő BEK-serlegét a csapat, aztán 32 éves szünet következett. 1998-ban az első Bajnokok Ligája-győzelmével törte meg a kínos csöndet a Real Madrid.
64 Raúl-gól
A legrangosabb európai kupasorozatban Raúl szerezte a legtöbb gólt, hatvannégynél jár a csatár.
21 elődöntő
Az elődöntőbe jutásban nincs jobb a klubnál: összesen 21-szer verekedte el magát legalább a döntő közvetlen közeléig.
15 év zsinórban
A Real 1970-ig mindegyik BEK-kiírásban indult. 15 éves, megszakítás nélküli részvételre nem volt képes más.
|