Tizenkét ezren az edzésen, Ronaldo-mezt húznak még a négylábúak is, futballjuk elementáris erejű. Jelentjük, a portugálőrület Svájcban tetőfokára hágott. A Képes Sport a helyszínen figyelte azokat az árulkodó jeleket, amelyek portugál fiesztát ígérnek a torna végén.
1. jel: szinte otthon vannak
Azért az felettébb ritka, hogy egy nemzet válogaottja két egymást követő Európa-bajnoságon is hazai pályán futballozhasson, ám a kivételes sansznak az idén Portugália fiai lehetnek a haszonlesői. Hogy nagyon is mesés lehet ama haszon, azt a Képes Sport svájci élémyei alapján 10 pontban fejtegeti, mindjárt az elején leszögezve: a több tízezres alpesi portugál kolónia máris olyan lélekbe markoló odaadással támogatja régen látott fiait, ami sosem tapasztalt mértékben erősítheti az ibériai morált, egységet, csapatszellemet.
2. jel: imádják őket!
Kezdjük mindjárt azzal, hogy a portugál nemzeti tizenegy az egyetlen az Eb 16 résztvevője közül, amely pénzt kér az aranylábúak edzésének megtekintéséért. Persze miért ne tenné? Amikor a Neuchatel 12 ezres stadionjában a 16 svájci frankot (2500 forintot) kóstáló jegyárak ellenére csordultig telik a lelátó, amikor az aréna parkolójába begördülő buszt tömeghisztéria kíséri, és a gyepre kibattyogó Ronado, Quaresma, Deco, Nuno Gomes kvartett a Beatles-fiúkat lepipáló eksztázist vált ki a nagyérdeműből, nos, olyankor nincs helye pironkodásnak.
3. jel: Cristiano Ronaldo remek
Ha azt mondjuk, minden második portugál drukker Cristiano Ronaldo feliratú mezben flangál Neuchatel-szerte (a kontinenstorna első szakaszában a kisváros látja vendégül a Scolari-csapatot), eget rengető újdonsággal aligha szolgálunk. Persze az esetleges portugál aranyhoz édes-kevés a fanatikus rajongás, az Eb-diadalhoz nem árt, ha a manchesteri a szezonban elszórt 42 klubgólját néhánnyla Svájcban és Ausztriában is megtoldja, valamint korábban mutatott formáját is sikeresen átmenti. Ha a törökök elleni premier nem is csak róla szólt, gyanítjuk, a főszerepet nem adja át senkinek.
4. jel: egységesek
Csapatjátékról vagyon szó, így a szenzációhajhász újságírók némelyikében azért megfogalmazódott: hogyan viseli a többség, hogy bármekkora művészei is szakmájuknak, a 23 tagú zenekar elsőhegedűse csakis Cristiano Ronaldo lehet? Nos, a neuchateli sajtótájékoztatón a portugál-török meccs egyik legjobbja, Joao Moutinho igyekezett minden értük aggódót megnyugtatni: ,,Rendben van, hogy a rivaldafény Cristianonk jár, de mi magunk nagyon jól tudjuk, ennek a csapatnak valamennyi tagja ugyanolyan fontos. " Már csak az első meccs gólszerzői alapján is nyugtázható: igazat szólt.
5. jel: mesés Moutinho
Apropó, Moutinho. Noha a csereként beálló és mindjárt gólt szerző Raul Meirelesszel egyetemben a sajtótájékóztatóra becsoszogó Sporting-fedezet a mikrofonok mögé lehuppanva alig látszott ki az asztal mögül, Diego Maradon uralkodása óta immár sokadszor bebizonyosodott, nem minden a méret. Ahogy mondani szokás, amit ő nem tud a futball mesterségéről, azt nem is nagyon érdemes, és bár Simao hátára állva sem érné el a kosárpalánkot, könnyen lehet, hogy a torna felfedezettjét ismertük meg a portugál tízesben.
6. jel: brazilos foci
Lehet a felvetés ellen tiltakozni, csak nem érdemes. Minthogy Cristiano Ronaldóék Svájcban egy-egy széles mosoly kíséretében egybehangzóan állítják, nem jó, ha különböző nemzeteket különféle elméletek szerint összemérnek egymással, és megmaradnának ők portugálank, miképpen a brazilok is jól elvannak brazilként, azért az vitathatatlan, hogy a szambafocira leginkább Nuno Gomesék játéka hajaz. Amely immár kellő tudatossággal kiegészítve akár a legfényesebb éremre is jó lehet.
7.jel: a védők is spílerek
Mert hát amikor a középső védő Pepe egyazon találkozón két gólt (egy érvénytelent és egy szabályosat) szerez, amikor a nem elsősorban a támadásokért felelős Moutinho, Raul Meireles kettős összjátéka csodagólt eredményez, mi minden történhet, ha egyszer a csatárok is beindulan? A riválisok szempontjából nem sok jó...
8. jel: Scolari az edző
Hatvanéves lesz novemberben. Kicsit őszül (nem is), kicsit kopaszodik, ehhez képest úgy tekeri be a labdákat az oldalvonal mellől, mint ha nem az elméleti, hanem a gyakorlat fel-, bocsánat, előkészítés lenne a feladata. Luiz Felipe Scolari kapitány (amellett, hogy olykor nemcsak az alsó, de a felső végtagjait is használja, de erről alkalmaskint meséljen a szenvedő alany, a szerb Ivica Dragutinovics) Neuchatelben is igazolta, egy brazilnak olyan a foci, mint másnak a biciklizés: nem tudja elfelejteni.
9. jel: a tudás velük van
Mert voltak ám idők, amikor a portugál válogatott három kapufadöngöléssel olyan simán vesztette el az adott meccset, mint Cicciolina a szüzességét. Hogy ezúttal nem úgy esett, ahhoz nem kellett Uri Geller, de még csak nem is a csillagok szerencsés állásán múlt (három kapufa után hogyan is beszélhetnénk szerencséről). A siker kulcsa ennél jóval egyszerűbb okokban keresendő. Egy szóval úgy nevezik: tudás.
10.jel: nem ugatják a focit
A portugálokról két dolog tehát biztosan állítható: nem csak ugatják a focit, és az sem igaz, hogy a kutya sem kíváncsi rájuk. Élő példa erre Chasey. A Portugáliábaól Svájcig utazó blöki gondolatait dr. Doolittle távollétében tolmácsolni nem tudjuk, Svájcban mindenesetre érezhető: Ronaldóékkal egyetemben a Képes Sporttal hamar barátságot kötő labrador sem azért tette meg a hatalmas távot, hogy lógó orral bandukoljon haza. És a jelek alapján nem is fog... |