Hrek : Real Madrid: az nmagba fordul ciklikussg jelkpe |
Real Madrid: az nmagba fordul ciklikussg jelkpe
2010.03.13. 16:20

A Real Madrid – sok egyb szimblum mellett – az elmlt vtizedben az nmagba fordul ciklikussg jelkpv vlt; a Lyon elleni dntetlen zsinrban hatodik alkalommal bcsztatta a csapatot a BL nyolcaddntjben. A szraz tnyeken tl a sajtos rekord httert, a nemzetkzileg dicstelen, mgis „galaktikusnak" mondott ra ok-okozati sszefggseit s a klub identitskeresst mutatjuk be az elmlt vtized tkrben.
A klnbz futballklubok identitsa s kultrja mr a XX. szzad elejtl jl elhatrolhat egymstl, elssorban szles rtelemben vett klientrjuk (szurkoltboruk, szponzoraik, jtkosaik) rvn.
A Real Madrid mr az tvenes vekben is Eurpa kiemelked sztrcsapatnak szmtott mind a jtktuds, mind a klubfilozfia szempontjbl. Az els t BEK-sorozat (a Bajnokok Ligja eldje) kirst nemcsak hogy megnyertk, de Santiago Bernabu elnksge alatt olyan, nemzetkzi sztrokbl felpl, korszakos egyttes formldott, amely azta is egyetemes zsinrmrtkknt szolgl az egylet szmra. Di Stfano, Gento, Jos Santamara, Raymond Kopa vagy Pusks Ferenc neve fmjelezte az els „galaktikus" korszakot.
A vezetsg az infrastrukturlis beruhzsokon sem sprolt. Felptettk Eurpa egyik legnagyobb stadionjt, amelyet 1955-ben Bernabu klubelnkrl neveztek el, s a Ciudad Deportivt, amely a csapat minden ignyt kielgt edzkomplexuma volt. A futball-sztrakban a Real Madrid mig az elegancia, a pompa s a fnyzs szinonimja – ahogy az egy kirlyi egyeslettl elvrhat.
A futballcsapatok trsadalmi pozcii gyakran megjelennek jtkmdjukban is; a Real Madridnl ez a folyamat a 2000-es vekre odig vezetett, hogy ma mr nem elg egyszeren nyerni, de a kupkat sziporkz jtkkal, az aktulis vilgsztrok felsorakoztatsval kell – kellene – begyjteni.
A jelensg elhatalmasodsban meghatroz szerepe volt a klub felptsnek s mkdsnek, tekintve, hogy az elnkt a prtol tagok (socios) vlasztjk, k pedig sokszor a nevek bvletben lnek – az utbbi vtized elnkvlasztsi kampnyai rendre vilgsztrok leigazolsra pltek.
Lorenzo Sanz elnksge alatt hiba szerzett – tbb mint negyven v utn – kt jabb BL-trfet a csapat (1998, 2000), Florentino Prez sikeres kampnyt ptett fel, melynek cscsn Lus Figo megszerzse llt, s ezzel kezdett vette a Real Madrid jabb galaktikus korszaka. Igaz, mr korbban is voltak erre utal jelek, hiszen Sanz sajt pnzt sem sajnlta Davor Suker s Predrag Mijatovics szerzdtetsre.
Prez viszont mg tovbb ment. 460 milli eurrt eladta a klub edzkzpontjt, s a befoly pnz tredkbl ptett jat, a fennmarad sszegbl pedig stabilizlta a klub ingatag pnzgyi httert, s elnksge minden vben jabb s jabb vilgsztrt szerzdtetett. Figo utn sorrendben Zinedine Zidane (2001, 46 milli eur), Ronaldo (2002, 30 m eur), David Beckham (25 m eur) majd egy jabb aranylabds, Michael Owen (2004, 8 m eur + Antonio Nunez jtkjoga) rkezett.
Kezdetben gy tnt, a sajtos rendszer bevlik. 2001-ben bajnoksgot, egy vvel ksbb BL-t, majd 2003-ban jabb bajnoksgot nnepelhetett a Real, mgpedig Vicente del Bosque-val a kispadon. Taln volt az utols edz, aki kpesnek bizonyult megfelel sszhangot kialaktani a „galaktikusok" s csapat vzhordi kztt, s aki nem volt hajland a vezetsg knye-kedve szerint sszelltani a grdt.
Kirgsa sokkszeren hatott. A httrben „politikai" okok lltak, ugyanis a vezetedz s nhny jtkosa (Fernando Hierro, Fernando Morientes s Steve McManaman) alaposan sszergta a port Prez elnkkel, mgpedig a csapat motorja, Claude Makelele fizetsemelsnek kapcsn, pedig ekkorra mr a vdekez kzpplysok szerepe jcskn felrtkeldtt. De nem Madridban. Az elnk hajthatatlannak bizonyult, gy mind del Bosque, mind a ngy emltett jtkos tvozott a klubtl. rkezett viszont Beckham, illetve Carlos Quieroz, aki eltte a Manchester United segdedzi posztjt tlttte be – idelis bb volt az elnksg kezben.
Beckham leigazolst elssorban a klub gazdasgi modellje indokolta, a mg tovbb nvekv marketingrtk segtsgvel a Real Madrid jelents szeletet kanyartott ki az zsiai piacbl, s 2005–2006-ra megelzte a Manchester Unitedet a leggazdagabb klubok bevteli listjn. A vrt sportsikerek viszont elmaradtak, az eredmnyessg a mrkanv ldozatv vlt. Ezt pldzza az is, hogy a kt jobbszls, Beckham s Figo sokszor nem tudott a megszokott posztjn jtszani, egyttes szerepeltetsknek viszont a csapat itta meg a levt. Immr a sztrok ktelez jelenlte szabta meg, s kttte gzsba a jtkrendszert.
Vicente del Bosque tvozsa utn a leszerepl edzk egymsnak adtk a kilincset. Carlos Queiroz, Jos Antonio Camacho, Mariano Garca Remn, Vanderlei Luxemburgo s Juan Ramn Lpez Caro egyarnt csfos kudarcot vallott, ezen idszak alatt (2003–2006) a klub gyakorlatilag nem nyert semmit. A korszak vgt Prez lemondsa jelentette, aki az Arsenal elleni BL-kiess utn llt fel az elnki szkbl.
Fabio Capello ellentmondst nem tr karakterre s preczis munkjra volt szksg ahhoz, hogy a klub feltmadjon poraibl. Don Fabio racionlis irnyelvek szerint vezette csapatt, aminek jabb bajnoki cm lett az eredmnye (2007), de a Real nem tanult a mlt hibibl, s a ltvnyos jtk elmaradsa miatt az olasz mestert is elbocstottk.
Utdja a klub korbbi jtkosa, Bernd Schuster lett, aki szaktott Capello pragmatikus stlusval. A Real ismt szrnyalni kezdett, s spanyol rekordot jelent 85 ponttal vdte meg bajnoki cmt, radsknt a Spanyol Szuperkupt is elhdtva. Egy fl szezonnal ksbb, 2008 decemberben azonban neki is mennie kellett, miutn nyltan beszlt arrl, hogy egyttesnek nincs eslye megnyerni a kzelg El Clsict a Barcelona ellen. A veresget (0–2) mr Juande Ramos knyvelte el, s ksbb hiba ptett fel egy 17 meccsbl 49 pontot hoz szrit, a tavaszi „visszavgn" hatalmas verst kaptak (2–6) a Barcelontl hazai plyn, amit ers lejtmenet kvetett, vgl eslyk sem volt a bajnoki cmre. Lejr szerzdst nem hosszabbtottk meg, Manuel Pellegrini vltotta. Ekzben vltozs trtnt az elnki szkben is, Ramn Caldern korrupcis gyekbe keveredett, s fanfrok kzt trt vissza Florentino Prez, a „galaktikus lt” atyja, hogy ismt felbortsa az tigazolsi piacot.
A harmadik korszak kezdett Kak (65 m eur), Cristiano Ronaldo (94 m eur), Karim Benzema (35 m eur) s Xabi Alonso (34 m eur) leigazolsa jelezte, de szmos tovbbi jtkos is bekerlt a keretbe (Ral Albiol, Ezequiel Garay, Esteban Granero), teht ismt j csapatot kellett pteni – mint szinte minden vben.
A bajnoksgban idn sem mutatkozott nagyobb problma, a Real vezeti a tabellt, de az vek ta szisztematikus munkval ptett Lyon sokadjra fricskzta meg a galaktikusokat, a Madrid pedig risi mdiavisszhang mellett ismt a nyolcaddntben esett ki a BL-bl – immr zsinrban hatodszor.
A sorozatos kudarcok okai megegyeznek. A trelmetlensg, a kapkods, az edzvltsok garmadja (Pellegrini a nyolcadik szakvezet t szezon alatt), a taktikai kiforratlansg, a marketingszempontokra alapozott tigazolsi politika, a tlzott elvrsok (eredmnyessg S szemet gynyrkdtet jtk), a mestersgesen sztott mdiardeklds, valamint a szervezett vdekezs fontossgnak elhanyagolsa egyttesen vezetett oda, hogy a Real Madrid 2002 ta nem tnyez az eurpai kupaporondon. Emellett az is emltst rdemel, hogy a hazai bajnoksg egyre kevsb lltja kihvs el a csapatot, a Barcelonval karltve tgzolnak a meznyn.
A klub egy vtizede sokkal inkbb egyni s kollektv identitselemek, s nem pedig sportszakmai szempontok mentn szvdik. Samuel Eto'o, Morientes, Owen, Walter Samuel, Makelele, a szinte ikonnak szmt Hierro, Sneijder, Robben, del Bosque vagy Capello kiknyszertett tvozsa morlis vlsgrl, ltalnos rtkvesztsrl tanskodik. Az alzat, a koncepcizus munka, az rtkek megbecslse, a csapategysg mind olyan erny, melyet sem sportol, sem sportklub nem nlklzhet. Madridban mgis a megalomnia az r.
Ennek eredmnye, hogy a Harvard Egyetem tanulmnya szerint a Real Madrid – mint sportvllalkozs – a vilg 20 legfontosabb s legismertebb mrkaneve kztt van.
287 milli szurkoljt viszont minden bizonnyal jobban rdekli az UEFA ranglistja. Az pedig azt mutatja, hogy a Real Madrid – mint klubcsapat – jvre is a msodik kalapbl vrhatja a BL-sorsolst.
|